Çırağan Patent

Turkish Arabic English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Patent

Patent

Patent: Sanayi sektöründe kullanılabilecek ve daha önce kamuya sunulmamış olan icatlardır.

Patentin koruma süresi 20 yıldır.

İlk olarak eğer buluş bir kimyasal ürüne yada yönteme ilişkin değilse tescil edilmesi istenen buluşa ait teknik çizimler hazırlanır. Teknik resimlerde ölçü kullanılmaz ve ayrıntısına girilmez. Buluşun çalışma şeklini anlatması ve ilgili parçaları numaralı olarak göstermesi yeterlidir.

İkinci aşamada buluşu ayrıntıları ile açıklayan ve teknik resimlere atıf yapan buluş tarifnamesi hazırlanır. Tarifnamede teknolojik problem ve buluşun bu probleme getirdiği çözüm veya çözümler açıklanır. Buluşun tüm yönlerinin açıklanmasına, varsa alternatiflerinin anlatılmasına özen gösterilir.

Üçüncü aşamada buluşa ait istemler hazırlanır. İstemler, teknik resimlere atıf yapmaksızın ve tarifnamedeki hususları aşmaksızın, buluşun korunması istenen özelliklerini olabilecek en kısa şekilde belirtir. İstemler elde edilecek sonucu, maksadı düzenler şekilde yazılmaz. Özelliği, buluşun özelliklerini anlatmasıdır.

Son aşamada enstitünün bülteninde yayınlanmaya elverişli olacak şekilde ve 100 kelimeyi geçmeyecek şekilde buluşun özeti hazırlanarak enstitüye gönderilir. Enstitü, özet, tarifname ve istemleri 551 sayılı kararname ve bunun nasıl uygulanacağını gösteren yönetmelik açısından ve sadece şekli yönden inceler.

Daha sonra birlikte çalıştığı patent ofisleri (Enstitüleri) aracılığıyla teknolojinin bilinen seviyesi araştırması yaptırır.Yani sözkonusu buluşun daha önce var olup olmadığı, bilinip bilinmediği yada bu alanda teknolojinin hangi düzeyde olduğu araştırması yaptırır.

Daha sonra buluş enstitü tarafından yayına çıkarılır. Bu prosedür yaklaşık 24-28 ay arasında bir süreye tekabül eder.

 

Şu anda bu siteyi Internet Explorer 6 (IE6) kullanarak ziyaret etmektesiniz.

Sitemizin tüm özelliklerinden faydalanabilmeniz ve sitemizi doğru şekilde görüntüleyebilmeniz için en az Internet Explorer 9 (IE9) sürümüne yükseltmenizi (güncellemenizi) tavsiye ediyoruz.

Neden Internet Explorer 9'ye yükseltmelisiniz? icrosoft Internet Explorer'ı daha fazla güvenlikli, daha fazla yeni özellikli ve yetenekli hale getirerek tamamen yeni bir arayüzle yeniden tasarladı. Bir çok kullanıcı bu yeni sürümü kullanmaktadır. Internet ve web ortamındaki yeni gelişmeleri desteklemesi ve bu gelişmeleri barındıran siteleri daha iyi ve kaliteli şekilde daha yeni özelliklerle gezebilmeniz ve görüntüleyebilmeniz için yeni sürüme yükseltmelisiniz. Çünkü; bugün ki internet 10 yıl önceki internet değil ve sürekli gelişiyor, değişiyor. Bununla birlikte güvenliğiniz de eski sürümlerle tehdit altında kalıyor. Şu andaki tehlikeler 2001 yılında yoktu, ki Internet Explorer 6 o dönemde yayınlanmıştı. Internet Explorer 9 internet gezintinizi; virüslere, casus yazılımlara (spyware) ve diğer tehlikelere karşı daha güvenli olmasını sağlamakla birlikte içerdiği yeni özelliklerle yeni nesil web sitelerini sorunsuz gezinmenizi sağlar. Windows Update (Otomatik Güncelleştirmeler) açık ise Internet Explorer 9' u yükleyebilirsiniz ve bunu kesinlikle tavsiye etmekteyiz.

Internet Explorer 9 'u ücretsiz olarak kendi dilinizde indirmek için lütfen Internet Explorer 9 global web sitesini ziyaret ediniz....